تبلیغات
ستاره آسمون*جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش - خط خبر
چهارشنبه 10 تیر 1394

خط خبر

   نوشته شده توسط: شكوفه    نوع مطلب :فرهنگی/اجتماعی/سیاسی ،

گر توافق نشود تحریم سفت می‌شود یا شل؟!
آمریکایی‌ها درباره مذاکرات دو گروه با دو بیان متفاوت هستند، اما در نهایت، به یک نتیجه ختم می‌شود. گروه اول افرادی هستند که مشهور به «نومحافظه‌کار» هستند؛ که متمایل به لابی صهیونیستی هستند؛ تفکر آنها این است که ایران دشمن است، باید حکومتش سرنگون شود و روش سرنگونی جمهوری اسلامی را تحریم‌های گسترده و شکننده می‌دانند. گروه دوم که بیشتر معتقد به همان هدف گروه اول برای سرنگونی حکومت ایران هستند، اما با شکل و تاکتیکی متفاوت؛ از نظر این گروه، تحریم بیشتر جواب نداده است و نتیجه این سیاست این شده است که نه‌تنها جمهوری اسلامی سرنگون نشده است، بلکه در عمل قدرتمندتر شده است. این گروه می‌خواهند راهکاری را انتخاب کنند که به هدف سرنگونی برسند. در نامه اعضای پارلمان آمریکا به دولت این کشور آمده است که اگر مذاکرات را ترک کنیم اولاً؛ نمی‌توانیم برخی مراکز را در ایران متوقف کنیم و ثانیاً اگر توافق نکنیم، رژیم تحریم چندجانبه که ایران را پای مذاکره آورد، فرو می‌پاشد. نکته جالب اینجاست که آمریکایی‌ها می‌گویند اگر توافق نکنیم، رژیم تحریم‌ها فرو می‌پاشد، اما برخی در داخل اعتقاد دارند اگر توافق کنیم، تحریم‌ها سست می‌شود. اگر به تحلیل آمریکایی‌ها توجه کنیم توافق نکردن ما موجب سست شدن تحریم‌ها می‌شود؛ چرا که این تحریم‌ها غیرقانونی است.

رقابت طالبان با داعش در افغانستان
طالبان این روزها تلاش می‌کند سیطره خود را بر بخش‌های بیشتری از افغانستان مسجل کند و شاید حضور اخیر داعش در این کشور و اعلام موجودیت آن به این روند دامن زده است. خبرگزاری‌های غربی اعلام کردند که طالبان به‌تازگی بر مناطقی در شمال افغانستان؛ جایی که اساساً حوزه نفوذ سنتی این جریان به‌شمار نمی‌رود، مسلط شده است. حتی طالبان تهدید کرده است که به‌زودی شهر قندوز را که یکی از شهرهای مهم شمال افغانستان است به تصرف درخواهد آورد. تحرکات طالبان بعد از آن شدت گرفته است که در ماه‌های اخیر خبرهایی درباره تلاش داعش برای باز کردن جای پایی برای خود در افغانستان و جذب نیرو منتشر شد و گفته شد که شماری از افراد مسلح طالبان و داعش، در درگیری میان دو طرف کشته شده‌اند. کمتر از یک هفته پیش، گروه طالبان در پیامی به ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش خواستار خودداری از تشکیل گروه‌های تروریستی وابسته به داعش در خاک افغانستان شد. اکنون طالبان تلاش می‌کند برای تنگ کردن عرصه فعالیت بر گروه تروریستی داعش از خلأ امنیتی ناشی از ضعف نیروهای امنیتی افغان استفاده کند و حوزه نفوذ و سیطره خود را گسترش دهد.

قبله‌نمای ما هم چینی شده است!

متأسفانه سهم ایران از بازار زیارتی در حوزه صنایع دستی تنها پنج درصد است و هم‌اکنون این بازار در اختیار سایر کشورها نظیر چین قرار دارد. در حال حاضر سهم ایران در تولید و عرضه کالاهایی مانند تسبیح، سجاده، انگشتر، قبله‌نما، صنایع دستی و تزئینات داخلی ناچیز است و بازار زیارتی در اختیار سایر کشورها است. در حال حاضر گردش مالی بازار زیارتی عتبات عالیات سالیانه حداقل ۱۰ هزار میلیارد ریال است که حق هنرمندان عراقی و ایرانی است و باید این بازار را از سایر کشورها پس بگیرند.

بی‌اعتنایی ایران به تهدید آمریکا 

پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس یکی از پیام‌های فاش‌شده از مجموعه مکاتبات وزیر امور خارجه پیشین عربستان را در اینترنت منتشر کرد که بیانگر تهدید ضمنی ایران از سوی آمریکایی‌ها پیش از عقب‌نشینی از عراق و بی‌اعتنایی ایران به آن است. در این نامه که از سوی وزارت امور خارجه عربستان و با امضای شخص سعود الفیصل برای دیوان پادشاهی و منشی ویژه پادشاه عربستان ارسال شده، آمده است: «زیباری» ضمن بازدید از ایران پیام هشدارآمیز آمریکا را به تهران آورده است. در این سند وزیر خارجه پیشین عربستان، به شاه پیشین این کشور اعلام کرده که بابکر زیباری، رئیس پیشین ستاد ارتش عراق، به ایران درباره موشک‌های آمریکایی که در پایگاه السیلیه در قطر زیر زمین جاسازی شده و به سمت ایران نشانه رفته‌اند، هشدار داده است. البته بنا به گفته منابع عربستانی، واکنش ایران در مقابل این تهدید سرد و بی‌تفاوت بوده، زیرا ایرانی‌ها پیش از زیباری از طریق یک منبع دیگر از این موضوع اطلاع داشتند.

محصول هدایای عربستان!

یکی از نویسندگان دوم خردادی که در خارج از کشور به سر می‌برد، عطاءالله مهاجرانی را به سبب بورسیه شدن فرزندش در دربار سعودی به سُخره گرفته و نوشته است: گیریم که دردانه‌تان به پشتوانه چنان دلارهای آلوده‌ای از بهترین دانشگاه انگلستان هم فارغ‌التحصیل شدند. در آن صورت هم چه جای بالیدن و نازیدن به چنان دردانه‌ای است که با پول اجنبی و رفتن زیر «دین» خبیث‌ترین حکام وحوش‌پرور سلفی مبدل به یک «ریاض اوفیل» شده است؟! داریوش سجادی افزوده است: تصور نمی‌رود برای «دکتری» حاجت به استخاره باشد که چنان پول‌هایی نجس و کثیف و آغشته به خون مسلمین است. محصول چنین لقمه‌های ناپاکی آن می‌شود که «مکتوب دکتر» انباشته می‌شود از نکته‌خوانی‌های حاذقانه از «قرآن» و بی‌حرفی و بی‌وقعی در ازای شحنه‌درمانی ریاض در یمن و سکوت قابل فهم بابت تضمین اشرفی و مواهب اهدایی آن آل‌نکبت!

آمریکا به دوستان خود هم اعتماد ندارد

آژانس امنیت ملی آمریکا در حدود ۱۰ سال گذشته از سه رئیس‌جمهور فرانسه، وزرا، مقامات ارشد دولتی و همچنین سفیر فرانسه در واشنگتن جاسوسی کرده است. جاسوسی آمریکا از فرانسه که مسئله تازه‌ای هم نیست، در حالی صورت گرفته که پاریس یکی از نزدیک‌ترین متحدان واشنگتن به‌شمار رفته و در چندین مجموعه و نهاد تحت نفوذ آمریکا از جمله پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، گروه هفت و همچنین بانک جهانی، در کنار آمریکا ایستاده است. «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه در حاشیه شورای اروپایی بروکسل درباره افشاگری‌های اخیر در ارتباط با جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از رؤسای‌جمهور اخیر فرانسه اعلام کرد: «آمریکا متحد ماست و این مسئله ایجاب می‌کند که ما با احترام با یکدیگر رفتار کنیم، اما موضوع شنودها نوعی تهاجم محسوب می‌شود.» پیش از این نیز خبرهایی از شنود مکالمات خانم مرکل، صدراعظم آلمان منتشر شده بود که حکایت از آن دارد که آمریکا حتی در جاسوسی از رهبران کشورهای هم‌پیمان خود که معاهدات مختلفی را با آنان امضا کرده، دست‌بردار نیست و به آنها اعتماد ندارد و مدام آنها را تحت نظر دارد.

فروش ساختمان شمال به خاطر محرومان جنوب 

رئیس کمیته امداد درباره فروش ساختمان کمیته امداد در سوهانک تهران گفت: ما از طرف افکار عمومی مورد نقد بودیم که چرا کمیته امداد که مسئول رسیدگی به محرومان است باید در شمالی‌ترین نقطه شهر قرار داشته باشد، لذا طرح فروش ساختمان دفتر مرکزی کمیته امداد در سوهانک از طرف هیئت امنا مورد توافق قرار گرفته است. فتاح گفت: به دلیل رقم بالای این مِلک، هر کسی قادر به خرید آن نیست و دولت نیز در قبال اضافه کردن املاک، ممنوعیت دارد، لذا این ملک باید به نهادهای خصوصی یا نیمه‌دولتی واگذار شود که در این‌باره استقبال خوبی صورت گرفته و پیشنهادهای کتبی به کمیته امداد ارسال شده است.

ظرفیت‌علما در جهاد اقتصادی 

دکتر «حقانی» کارشناس مسائل تاریخی به بیان برخی از حوادث تاریخی در وابسته کردن و مصرف‌کننده کردن ایران پرداخت. وی به دورانی اشاره کرد که یک پوند با یک ریال ایران برابری می‌کرد، اما پس از مرگ امیرکبیر، سیر هجوم کالاهای خارجی به ایران روانه شد. حقانی به اسناد تاریخی اشاره کرد که در آن اسناد آمده بود؛ انگلیسی‌ها به هیچ عنوان در ایران سرمایه‌گذاری نکنند و فقط کالای مصرفی در اختیار مردم قرار دهند. وی با اشاره به اینکه در ادامه، این بحث مطرح شد که اگر کالای خارجی را مصرف نمی‌کنیم، نیاز بازار را چه کنیم؟ گفت: بحث‌های مختلف مطرح شد، هم بحث صرفه‌جویی و هم اینکه ما برویم به سمت تولید کالاهای مورد نیاز مردم از قبیل منسوجات، اقمشه(قماش)، کاغذ، قلم و... که در آن زمان جزء ضروریات زندگی مردم محسوب می‌شد. رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران افزود: در همان موقع حمایت از سرمایه‌گذار داخلی بجد مطرح می‌شود و علما هم از ظرفیت‌های دینی استفاده می‌کنند تا مردم را به مصرف کالاهای داخلی و ترک مصرف کالاهای خارجی متقاعد کنند. حقانی در پایان گفته‌هایش به بیان ماجرای نهضت تاریخی تحریم و تأسیس شرکت اسلامیه از سوی علما و ظرفیت‌های علما در مبارزه اقتصادی با استعمار پرداخت.برچسب ها: خط خبر ،

Search Engine Optimization SEO

كد ماوس