تبلیغات
ستاره آسمون*جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش - بعثت، پیامى براى همه بشریت‌
یکشنبه 27 اردیبهشت 1394

بعثت، پیامى براى همه بشریت‌

   نوشته شده توسط: شكوفه    نوع مطلب :پیامبر صلح و مهربانی حضرت محمد(ص) ،مذهبی ،

پوستر مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم
محمد رسول الله

نویسنده:مقام معظم رهبرى، حضرت آیةالله خامنه‌اى

جهان در عصر بعثت‌

دنیاى محیطِ بر آن پیام و محل پیدایش این پیام، دنیاى بسیار بد و غیرقابل تحملى بود؛ دنیاى گرایش و جذب مادیات شدن؛ دنیاى خوى حیوانى؛ دنیاى بى‌مهارىِ قدرت‌مندان و زورمندان و زورگویان؛ دنیاى تبعیض و فساد و ظلم و شهوترانى و بى‌بندوبارى. این وضعیت، مخصوص منطقه حجاز نبود؛ آن دو دولت بزرگى هم كه منطقه عربستان را احاطه كرده بودند - یعنى ایران ساسانى و امپراتورى روم - دچار همین مشكلات بودند. جاهلیتى كه در زمان ظهور اسلام، زندگى مردم را زیر فشار قرار داده بود، جاهلیت فراگیرى بود. در آن روز، فتنه‌هاى طاقت‌فرسا براى انسان، در همه مناطقى كه محیط به منطقه عربستان بود، وجود داشت. علم هم بود. تمدن هم - به فراخور زمان خودشان - بود. نظم و ترتیب حكومت‌هاى سلطنتى و تشریفات هم بود. انضباطهاى ناشى از قدرت مطلقه هم در آن كشورها وجود داشت؛ اما آن چه نبود، نور انسانیت و فضیلت بود. آن چه نبود، درست همان چیزى بود كه بشر به آن نیاز قطعى دارد؛ یعنى محیط فضیلت انسانى؛ محیط رحم و مروت و محیط عدالت. آن چه مردم آن روز كم داشتند، عدالت بود؛ این بود كه ضعیف، زیر دست و پاى قوى، لگدمال نشود؛ این بود كه خیرات روى زمین، در دست یك عده از افراد خاص و قدرت‌مند متمركز نشود و دیگران از آن محروم بمانند. دردهاى بزرگ بشر، اینها بود. زیر نام حكومت ساسانى هم كه بود، همین بود؛ زیر نام امپراتورى روم هم كه بود، همین بود؛ منتها هر كدام به شكلى. در حجاز آن روز هم كه زندگى بدوى وجود داشت، به شكل دیگرى بود.

 

جهانى بودن بعثت‌

بعثت اسلامى، در مقابل همه اینها ظهور و طلوع كرد. این بعثت، مخصوص آن مجموعه نبود؛ متعلق به همه بشر بود؛ «ان هى الاّ ذكر للعالمین». پیغمبر توانست در مقابل آن واقعیت تلخ بایستد و آن را دگرگون كند. پیغمبر توانست در دیوارهاى بى‌عدالتى و نابسامانى بشرى، شكاف‌هاى عمیق به وجود بیاورد؛ بعضى از آنها را فرو بریزد و بعضى از آنها را آماده فرو ریختن كند. پیغمبر، سخت‌ترین و دشوارترین واقعیت‌ها را در مقابل خود داشت. وقتى زشتى و نابسامانى و فساد، مجهز به قدرت و شمشیر و اراده و سیاست هم بشود، خطر عظیمى براى بشریت است. امروز، بشرِ قرن بیست و یكم با همه داعیه‌ها، بر اثر بعضى از ضعف‌هایى كه نشان داده مى‌شود، به این سمت حركت مى‌كند كه قدرت یا مجموعه قدرتى بى‌مهار، به اتكاى زور و سرپنجه پولادین و قدرت اسلحه خود بایستند و براى خودشان حق خلق كنند؛ حقى كه وجود ندارد. این همان وضعیتى است كه آن روز، در دوران شروع بعثت، وجود داشت. پیغمبر ایستاد؛ نفرمود این یك واقعیت است و با این واقعیت چه مى‌شود كرد. بعضى ضعف‌ها و بى‌همتى‌هاى خود را این طور توجیه مى‌كنند: واقعیتى است؛ چه كار كنیم. واقعیتى كه باید در مقابل آن تسلیم شد؛ این نیست.

واقعیت‌هاى طبیعى، واقعیت‌هاى غیرقابل علاج، واقعیت‌هایى كه بر انسان‌ها تحمیل نشده است، اینها واقعیت‌هایى است كه انسان باید با آنها كنار بیاید و بسازد؛ اما واقعیت‌هایى را كه عده‌اى با تكیه به سرنیزه و زور، علیه عده‌اى دیگر به وجود آورده‌اند، باید به هم زد. این منطقى نیست كه بگوییم قدرت استكبار امروز، یك واقعیت است؛ چه كار كنیم. این واقعیت، تحمیلى است. در مقابل این واقعیت، انسان‌هاى بزرگ ادیان الهى و صاحبان فكرهاى بزرگ مى‌ایستند و مقابله مى‌كنند تا آن را عوض كنند و عوض هم مى‌شود.

 

حقیقت بعثت

حقیقت بعثت، این بود. روزى كه این پیام واردِ فضاى مكه شد، فرمود: «قولوا لا اله الا الله تفلحوا». كسى اگر اهل انصاف نیز بود، به خود جرأت نمى‌داد كه احتمال بدهد این حرف یك روز پیروز خواهد شد؛ چون اصلاً زمینه‌اى وجود نداشت. آن همه بتِ با عظمت بر دیوارهاى كعبه آویخته، پشتوانه بت‌ها، تعصب‌هاى عمیق جاهلى، آن اشراف مكه و خانواده‌هاى قدرت‌مند و با نفوذ كه «لا اله الا الله» همه اینها را به هم مى‌زد؛ پشت سر اینها، حكومت‌هاى مقتدر ساسانى و امپراتورى روم؛ مگر كسى به خود جرأت مى‌داد در وهله اول بپذیرد كه این پیام، قابل طرح و تعقیب است؟ انسان‌هاى ضعیف، از همین جا عقب نشینى مى‌كنند؛ اما وظیفه و رسالت و بعثت، پیامبر را جلو آورد. بعثت، یعنى برانگیختگى و این بعثت آمد فضا را اول در محیط حجاز، بعد در همه دنیاى متمدن آن روز، در ظرف بیست و چند سال، تغییر داد. هنوز نیم قرن از ظهور اسلام و اصل بعثت نگذشته بود كه بیش از نیمى از دنیاى متمدن، تحت تأثیر اسلام قرار گرفت.

منبع: ماهنامه پرسمان

 


برچسب ها: بعثت ، پیامى براى همه بشریت‌ ، جهان در عصر بعثت‌ ، جهانى بودن بعثت‌ ، حقیقت بعثت ،

Search Engine Optimization SEO

كد ماوس