تبلیغات
ستاره آسمون*جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش - اخبار و تحلیل‌ها
سه شنبه 21 بهمن 1393

اخبار و تحلیل‌ها

   نوشته شده توسط: شكوفه    نوع مطلب :فرهنگی/اجتماعی/سیاسی ،

امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) روز ۲۲ بهمن شما خواهید دید که ملت ایران چه حضوری خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آیا ملت ایران دست بسته است؟ (19/11/93)سرمقاله

جای نازنین گل‌ها در بهار ما خالی است

فردا 22 بهمن 1393 محل تلاقی اتمام 36 سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و شروع 37 سالگی این انقلاب است که در 22 بهمن 1357 ریشه دارد. به لطف الهی فردا مردم ایران در مناطق مختلف برای بزرگداشت انقلابشان مشتاقانه و متعهدانه همچون سیلی خروشان در خیابان‌های جغرافیای ایران جاری می‌شوند تا برای سی‌وهفتمین بار ذهن جهانیان را با این پرسش مهم درگیر کنند که چرا مردم ایران هر سال اینچنین سالگرد انقلابشان را بزرگ می‌دارند و در طول سال‌های متمادی با وجود مشکلات ناشی از دشمنی‌های دشمنان، محکم و باصلابت پای انقلاب ایستاده‌اند؟ این پرسش سه پاسخ تفصیلی، مختصر و بسیار کوتاه دارد که در ذیل در چند سطر به پاسخ سوم پرداخته می‌شود.

انقلاب اسلامی یک حرکت آنی و در زمان بسیار کوتاه نبود، بلکه به معنای واقعی، انقلابی عظیم بود که تعاریف انقلاب در حوزه نظری را به‌تمامی معنا کرد و به آن مصداق بخشید. انقلاب اسلامی برای پیروزی و رسیدن به 22 بهمن 57 حداقل 15 سال مبارزه پر فراز و فرود با پشتوانه‌ای یک‌قرنه را پشت‌سر گذاشت. مردم ایران در سال‌های 56 و 57 که آتشفشان انقلاب، پرتلاطم‌تر از هر زمان دیگری فوران کرده بود، شناخت کاملی از آن پیشینه داشتند و به‌خوبی به ارزش آنچه که در حال وقوع بود، واقف بودند. چون مردم ایران مسلمان بودند و به‌حسب مسلمان بودن، می‌دانستند باید علیه طاغوت و هر چه با آن ارتباط دارد، قیام کنند، انقلاب با سرشت وجودی و اعتقادی و وجه انسانی آن‌ها آمیخته شده بود. این ویژگی اصل و اصیل با پیروزی انقلاب سر نیامد و به‌سبب خصیصه سرش��ی‌اش امتداد یافت و مردم ایران بر اساس آن، سال‌های پس از انقلاب را با همه مشکلات و معضلاتش، سپری کردند تا به زمان حاضر رسیدند. دشمن با شناخت نسبی از رفتار مردم ایران به «سرشت‌زدایی» روی آورد و بنا بر تشخیصش، در شاخه‌ای از آن، سختگیری و در مضیقه گذاشتن مردم را به اجرا گذاشت. اعمال تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی، نماد برجسته این کینه‌جویی است. مردم نیز کاملاً از این حرکت دشمنانه آگاهند و مشکلات و سختی‌ها را با تمام وجود لمس می‌کنند؛ اما بر اساس سرشت پیش‌گفته با آن مواجه می‌شوند که نتیجه آن در تنفر بیشتر از دشمن و افزایش راسخیت در انتخاب الهی‌شان است. آنچه که شیرینی و حقانیت این واژگان و تلخی و آتش سوزان آن را در جان دوستان و دشمنان انقلاب می‌نشاند و یکی را سربلند و دیگری را خوار می‌کند، عظمت حضور مردم در نمایش اقتدار عظیم ایرانیان در فردا است. ان‌شاءالله. مردم ایران قدرشناس و مهربانند و در سالگرد پیروزی انقلاب، یاد همه کسانی را که در پیروزی انقلاب سهیم بودند و فردا جایشان در رود پرخروش ملت حاضر در صحنه خالی است، زنده می‌دارند و اینچنین آن‌ها را در این بزم سلحشورانه یاد می‌کنند: «جای نازنین گل‌ها در بهار ما خالی است.» یاد همه‌شان به خیر و نیکی. ان‌شاءاللهترجمه

دیدگاه کیسینجر در مورد ویژگی‌های توافق‌ هسته‌ای

گروه ترجمه- پایگاه اینترنتی وال‌استریت ژورنال 10 فوریه 2014 (21 بهمن) در مقاله‌ای به چشم‌انداز گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و رویکرد آمریکا به آن پرداخت و نوشت: یک پرسش کلیدی پس از نشست امنیتی مونیخ این است که آیا ایران و آمریکا می‌توانند پیش از ضرب‌الاجل ماه مارس به توافقی هسته‌ای دست یابند. اما پرسش بهتر این است که در صورت تحقق این توافق‌نامه چه اتفاقی می‌افتد؟ هنری کیسینجر در شهادت اخیر خود در سنا به‌طور دیپلماتیک به این موضوع پرداخت. وی به‌عنوان وزیر خارجه سابق آمریکا، رئیس کارشناسان راهبردی آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای با شوروی در دهه 1970 بود. 29 ژانویه کیسینجر به همراه مادلین آلبرایت و جورج شالتز (وزرای خارجه سابق) در کمیته سرویس‌های مسلح سنا حاضر شد و سخنرانی کرد.

در ادامه مقاله آمده است: کیسینجر تشریح کرد: «گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران عامل تلاشی بین‌المللی شد... تأثیر رویکرد دولت اوباما در گفت‌وگوهای هسته‌ای، تغییر رویکرد از منع تکثیر به مدیریت تکثیر خواهد بود.» آقای کیسینجر همواره دقت می‌کند به‌گونه‌ای صحبت کند که دولت آمریکا تضعیف نشود. در این مورد نیز وی چنین رویکردی دارد؛ اما وی به‌طور شفاف در مورد تغییر موضع آمریکا از مخالفت با غنی‌سازی به مدیریت میزان غنی‌سازی ایران صحبت کرد. کیسینجر نگران است این امتیازها جهان را به این مسیر سوق دهد که تصور شود چنین توافقی ایران را در آستانه تبدیل شدن به قدرتی هسته‌ای قرار می‌دهد. گزارش‌هایی از دولت اوباما به رسانه‌ها درز کرده که مطابق آن، موضع‌‌گیری کنونی جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا، این است که دوره فرار هسته‌ای ایران کمتر از یک سال نخواهد بود. اما آقای کیسینجر به سناتورها گفت که راستی‌آزمایی و بازرسی، موارد حیاتی هستند «اما بر مسئله تکثیر تأکید می‌کنم. فرض کنیم بازرسی‌ها از سوی ایران پذیرفته شود... پرسش این است که سایر کشورهای منطقه چه اقدامی انجام می‌دهند؟ اگر سایر کشورهای منطقه نتیجه‌گیری کنند که آمریکا توسعه غنی‌سازی را پذیرفته،‌ آن‌ها نیز بر ایجاد چنین توانمندی‌ پافشاری خواهند کرد و ما شاهد تکثیر هسته‌ای در جهان خواهیم بود.» این کشورها، عربستان سعودی، ترکیه، مصر و برخی کشورهای خلیج‌فارس هستند که به عربستان اعتماد ندارند.

در پایان مقاله آمده است: عربستان سعودی می‌تواند از پاکستان بمب هسته‌ای بخرد. ترکیه اجازه نخواهد داد ایرانی شیعه بر منطقه مسلط شود. مصر نیز خود را کشور عربی و شایسته نقش رهبری می‌داند. در این میان، اسرائیل[رژیم صهیونیستی] در حالی بمب‌ هسته‌ای داشته که سال‌هاست تهدیدی هسته‌ای علیه منطقه نبوده است. جهانی هسته‌ای که در آن، انگیزه‌های مذهبی و بلندپروازی‌های سلطه‌طلبانه سایه افکنده، بسیار خطرناک خواهد بود. در چنین فضایی اعتبار بازدارندگی آمریکا محدود خواهد شد و نیروهای آمریکایی و حتی خاک آمریکا مورد تهدید موشک‌های ایران قرار خواهند گرفت. به‌طور کلی، آقای اوباما به‌منظور تحقق توافق‌نامه هسته‌ای حاضر شده تقریباً هرگونه امتیازی به ایران بدهد. به هر حال، نگرانی‌های آقای کیسینجر بر ضرورت نظارت دقیق کنگره و رأی این نهاد قانون‌گذاری در مورد توافق با ایران تأکید می‌کند.

اخبار و تحلیل‌ها: کنگره، دولت، سیاسیون و... آمریکا همه به‌دنبال یک چیز هستند و آن اینکه در تقسیم کار بینشان ایران را از داشتن حق هسته‌ای باز دارند، حال چرا تهدید یا فریب و...؟ نکته‌ای که ایران نیز به‌خوبی آن را فهمیده و تحت تأثیر بازی زرگری آمریکایی‌ها قرار نگرفته است.اخبار

اختلاف کارگزاران و اعتدال بر سر نامزدی خبرگان
گفته می‌شود وضعیت نامزدی «حسن روحانی» و «اکبر هاشمی رفسنجانی» برای انتخابات آینده مجلس خبرگان، موجب اختلاف کارگزاران و گروه اعتدال شده است. از یک‌طرف، گروه کارگزاران معتقد است آقای هاشمی رفسنجانی رأی اول تهران در انتخابات خبرگان را خواهد داشت و از طرف دیگر، گروه اعتدال (حلقه اطرافیان حسن روحانی) همین باور را در مورد حسن روحانی دارند. از طرف دیگر، هر دو گروه از ترس اینکه ممکن است نامزد مورد نظرشان در تهران نتواند آرای لازم را به‌دست آورد، فرد رقیب را به نامزدی از استان‌های دیگر تشویق می‌کنند. بر همین اساس، گروه کارگزاران تلاش دارد تا حسن روحانی از استان «سمنان» در انتخابات خبرگان رهبری شرکت کند. همچنین گروه اعتدال نیز به‌دنبال آن است که هاشمی‌رفسنجانی از استان «قم» یا «کرمان» نامزد انتخابات خبرگان شود. در حال حاضر، حسن روحانی و اکبر هاشمی‌رفسنجانی، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری هستند. گفتنی است حلقه اعتدال معتقدند که هاشمی رفسنجانی دیگر هیچ جایگاهی در قدرت در آینده نظام ندارد و از طرف دیگر باید اقدامی انجام دهیم که آقای روحانی نفر اول انتخابات خبرگان بشود و این خیلی برای «فعالیت‌های آتی» و «شخص روحانی» مهم است که به‌عنوان نفر اول تهران، وارد مجلس خبرگان بشود.اخبار کوتاه
*
«مهمت عسگر» یکی از ۱۱ مظنون عضویت در داعش که دادگاه عالی «نیغده» در حال رسیدگی به اتهامات آن‌هاست، می‌گوید «سازمان اطلاعات ملی» ترکیه در مراحل آغازین ناآرامی‌های داخلی سوریه، به آن‌ها برای قاچاق سلاح به گروه‌های مخالف این کشور کمک کرده است. این عضو داعش گفته در سال ۲۰۱۱ پس از تسلط نیروهای بشار اسد بر شهرهای شمالی سوریه و بسته شدن مسیرهای انتقال سلاح از این مناطق، یکی از همکارانش به نام «حیسم توپالکا» به وی گفته که قصد دارد از ترکیه به سوریه سلاح ارسال کند.

* رئیس بخش تأمین نیروی انسانی ارتش رژیم صهیونیستی فاش کرد حدود ۵۰ درصد از صهیونیست‌ها از خدمت در ارتش گریزانند. ژنرال هگای توپولنسکی، در نشستی در تل‌آویو گفت: «بر اساس ارزیابی‌های ما، حدود50 درصد از اسرائیلی‌ها در ارتش خدمت نمی‌کنند... نیمی از این تعداد مشمول خدمت الزامی نمی‌شوند؛ اما نیمی دیگر به دلایل مختلف از خدمت در ارتش فرار می‌کنند.» رئیس بخش تأمین نیروی انسانی ارتش این رژیم توضیح داد: 600 هزار نفر در ارتش خدمت می‌کنند که از این تعداد، 400 هزار نفر نیروی احتیاط هستند.

* آیت‌الله محمد یزدی، رئیس دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، با انتقاد از اقدامات وزیر ارشاد گفت: متأسفانه می‌بینیم وزیر ارشاد هر روز یک‌سری جشن‌ها برگزار می‌کند و هزینه‌هایی را بر بیت‌المال تحمیل می‌کند. آقای وزیر ارشاد! بدانید با این کار‌ها محبوبیت خودتان را در پیش متدینان و مراجع معظم از دست خواهید داد. آقای وزیر! مراقب باشید رانت پدرتان را از بین نبرید. اگر از رانت پدرتان به وزارت رسیده‌اید، مراقب باشید به وظیفه خودتان عمل کنید و اگر به وظیفه‌تان عمل نکردید، منتظر حمایت نباشید، بلکه منتظر مخالفت باشید و بدانید با راهی که پیش گرفته‌اید، فردا- پس فردا اگر مراجع علیه شما چیزی بگویند، در آینده هم نمی‌توانید زندگی درستی داشته باشید.

* احمد توکلی در اردوی «جهاد اکبر» اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: شهرام جزایری در حزب مشارکت به خاتمی ۳۰۰ میلیون و به کروبی ۵۰۰ میلیون تومان پول داده بود؛ این یعنی پیش‌خرید نفوذ و معامله. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این‌باره افزود: من آن‌موقع به آقای هاشمی اعلام کردم که این، فساد سیاسی است و باید از آن جلوگیری کرد؛ اما ایشان گفت که جرمی تعریف نشده. من به او گفتم: شما فتوا بدهید، ولی گفت مراجع زیر بار نمی‌روند. باید این افراد را جریمه کنند که دیگر تکرار نشود.

* با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اصلاح‌طلبان تلاش خود را برای ورود به مجلس شورای اسلامی بیشتر کرده‌اند. در این میان، برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب سابق مجلس شورای اسلامی در شهرستان‌های مختلف با به‌کارگیری مرتبطان خود در ادارات و نهادهای شهرستان‌ها، فعالیت‌هایی در راستای انتخابات سال آینده مجلس انجام داده‌اند. از جمله این اقدامات، می‌توان به مطرح کردن بحث واگذاری زمین دولتی به افراد فاقد مسکن توسط مرتبطان این افراد اشاره کرد. از طرف دیگر، برخی از اصلاح‌طلبان در شهرستان‌های مختلف بر سر رسیدن به جایگاه نمایندگی مجلس هم با یکدیگر به توافق نرسیده و دچار اختلافاتی شده‌اند.


برچسب ها: انتخابات مجلس شورای اسلامی ، داعش ، ژنرال هگای توپولنسکی ، انتقاد از اقدامات وزیر ارشاد ، وضعیت نامزدی «حسن روحانی» و «اکبر هاشمی رفسنجانی» برای انتخابات آینده مجلس خبرگان ، اختلاف کارگزاران و اعتدال بر سر نامزدی خبرگان ، دیدگاه کیسینجر در مورد ویژگی‌های توافق‌ هسته‌ای ،

Search Engine Optimization SEO

كد ماوس